Zdrowie

  • 25 maja 2022
  • wyświetleń: 878

Ból zęba w nocy - co robić?

Materiał partnera:

Ból zęba w nocy, to jeden z najgorszych scenariuszy. Dolegliwości nie dają nam spać, pulsuje nam cała głowa, leki nie chcą działać, a apteka zamknięta, albo daleko. Co robić, gdy ból zęba dotknie nas w nocy? Jak dotrwać do rana? Co może przynieść nam ulgę w bólu?

Ból zęba w nocy - co robić?


Ząb może boleć na z wielu różnych powodów. Po pierwsze, ból często jest następstwem wizyty u dentysty. Gdy użyte podczas zabiegu znieczulenie zaczyna tracić na sile, wzmaga się ból, który do tej pory był tłumiony przez leki. Ból może być także objawem toczącego się stanu zapalnego. Na koniec, ból zębów, dziąseł i szczęki może wywoływać choroba, na którą cierpimy np. bruksizm, który może doprowadzić do ukruszenia lub ułamania zarówno zdrowe zęby jak i implanty zębów. W zależności do tego, co powoduje ból zębów dobrać możemy mniej lub bardziej skuteczne domowe leczeni.

Leki przeciwbólowe



Leczenie za pomocą środków farmaceutycznych, to żadne odkrycie. Zwykle stosuje się ipubrofen lub paracetamol. Warto jednak pamiętać, że również leki dostępne bez recepty mają określoną dawkę graniczną, jaką możemy przyjąć. Jeśli mimo jej przyjęcia ból nawet częściowo nie ustąpił, to znaczyć może, że problem jest poważny i warto szukać pomocy doraźnej, nawet jeśli będzie to wiązało się z koniecznością dojazdu do całodobowego gabinetu dentystycznego.

Płukanki



Często stosowanym środkiem w leczeniu domowym są płukanki. Do przygotowania płukanek wykorzystuje się zioła, jak rumianek czy szałwię, które mają właściwości antybakteryjne. Mogą pomóc w walce ze stanem zapalnym, ale raczej nie odejmą nam całego bólu. Zioła zalewa się wrzątkiem, a po ostudzeniu płucze miksturą jamę ustną, starając się jak najbardziej dokładnie płukać obolała okolicę.

Olejek goździkowy



Domowym środkiem przeciwbólowym, pomocnym w problemach z zębami, jest olej goździkowy. Można go pozyskać z suszonych goździków, które często mamy w kuchni. Niestety, jak nietrudno się domyślić, zawartość oleju w suszonych goździkach jest nieduża, stąd warto wykorzystać go na ile tylko się da. Sugeruje się by olej nabrać na wacik lub patyczek do uszu, przy pomocy którego nasmarujemy potem olejem obolałe miejsce.

Mrożonki



Zimne okłady od zawsze pomagały w walce z bólem. Dają doraźną i natychmiastową ulgę. Mimo, że nie działają na przyczynę bólu, to potrafią choć na chwilę dąć nam odetchnąć w cierpieniu. Również w przypadku zębów sprawdzą się one doskonale. Mrożony woreczek warzyw, czy ssanie kostki lodu, wszystko to pomaga wyziębić obolałą okolicę i zmniejszyć odczucia wywoływane przez obrzęk.

Siedząca pozycja



Jeśli ból wzmaga ciśnienie wewnątrz jamy ustnej, to pomocna może być także zmiana pozycji. Oczywiście, nie chodzi tu o to by przekręcić się z jednego boku na bok, ale by wstać z pozycji leżącej. Pozycja siedząca nie jest wygodna do spania, ale pomaga zmniejszyć ciśnienie krwi w okolicach głowy, co może przełożyć się na częściową ulgę w bólu.