Wiadomości

  • 20 marca 2024
  • wyświetleń: 170

Zastosowania łożysk ślizgowych w maszynach i urządzeniach przemysłowych

Materiał partnera:

Nowoczesny przemysł nie może istnieć bez elementów przenoszących obciążenia i ruch. Do takich zaliczają się łożyska ślizgowe, czyli części złożone z czopu wału i korpusu. W zależności od wybranego typu mogą przenosić obciążenia promieniowe, osiowe oraz kombinowane. Większość stosuje się w elementach bez ruchu obrotowego, jednak są też łożyska dostosowane do takich wymagań. Poznaj ich zastosowanie!

Zastosowania łożysk ślizgowych w maszynach i urządzeniach przemysłowych
fot. Freepik


Czym dokładnie są łożyska ślizgowe?



To w zasadzie najstarszy znany ludziom typ łożyska, które jest wykorzystywane do przenoszenia obciążeń. Łożyska ślizgowe charakteryzują się brakiem elementów ruchomych pośredniczących. Najczęściej składają się z dwóch części - panewki cylindrycznej i czopu wału. Ten drugi element znajduje się wewnątrz pierwszego i oba mogą względem siebie wykonywać ruch. Na jego skutek powstaje poślizg, który dał początek nazewnictwu tego typu rozwiązania.

Wyeliminowanie z konstrukcji części ruchomych pośredniczących wymaga zastosowania dodatkowego smarowania. W przeciwnym razie doszłoby do zatarcia obu powierzchni i zniszczeniu łożyska. Dlatego czop wału porusza się w towarzystwie oleju lub sprężonego powietrza. W rzadkich przypadkach stosuje się łożyska ślizgowe suche - zwłaszcza wtedy, gdy przenoszone obciążenia są niewielkie.

Jakie są rodzaje łożyska ślizgowych i gdzie się je stosuje?



Istnieje kilka kryteriów podziału łożysk ślizgowych. Jeden z nich to kierunek przenoszenia obciążeń. Można w tym przypadku wyróżnić 3 typy łożysk - skośne, wzdłużne i poprzeczne. Oprócz tego elementy te można podzielić pod względem zastosowanego smarowania. Bardzo popularne na rynku łożysk ślizgowych są produkty olejowe. Ruch jest w nich wykonywany w towarzystwie filmu olejowego. Może on być aplikowany bez wytwarzania dodatkowego ciśnienia lub w postaci sprężonej. Stosuje się je zwłaszcza w tych przypadkach, gdy zachodzi potrzeba przenoszenia dużych obciążeń, np. w silnikach elektrycznych i spalinowych oraz maszynach przemysłowych.

Pewne podobieństwa można zauważyć w przypadku łożysk powietrznych. Tutaj zrezygnowano z zastosowania filmu olejowego, jednak elementy poruszają się w towarzystwie sprężonego powietrza. Jest to na tyle skuteczne rozwiązanie, że pozwala na niezawodne działanie bez wykorzystywania dodatkowego smarowania. Poduszka powietrzna skutecznie odpycha od siebie elementy, by nie doszło do ich zatarcia i jednocześnie zapewnia niezawodne działanie. Łożyska ślizgowe powietrzne można znaleźć w urządzeniach elektronicznych, pomiarowych, aparaturze optycznej i laboratoryjnej.

Ostatnim wariantem łożysk osiowych są produkty suche, czyli pozbawione smarowania. Ich budowa uniemożliwia stosowanie w dużych obciążeniach. Wyróżniającą zaletą jest prosta konstrukcja i wykorzystanie lekkich materiałów najczęściej z tworzyw sztucznych. Dzięki temu można je stosować w wielu urządzeniach. Mowa o branży spożywczej, elektrycznej czy tekstylnej. Wszędzie tam, gdzie kluczowe jest zachowanie czystości i eliminacja smarowania łożyska te mają swoje zastosowanie.

Wybierz łożyska ślizgowe wysokiej jakości



Dla zapewnienia maksymalnej użyteczności i niezawodności, skorzystaj z produktów od renomowanego producenta. Dzięki wysokiej jakości łożyskom urządzenia, z których korzystasz, będą działały sprawne przed długi czas.